Vokální ansámbl NOTABENE z.s. Ostrava


Vokální ansámbl NOTABENE vznikl v březnu 2017 tak nějak spontánně z popudu Terezky Vaňkové, která měla chuť zpívat v komornějším sboru a svým nadšením nakazila další kamarádky a kamarádky kamarádek. Vzniklo tak seskupení, které mělo proměnlivý počet členek a v současné době se ustálilo na počtu čtrnáct. Jeho vedení se ujala zkušená sbormistryně Daniela Střílková, která v Ostravském dětském sboru vede i děti některých členek NOTABENE.

Že se dámy vrhly do práce s nadšením a pílí sobě vlastní, se odráží ve výčtu vystoupení, která již stihly absolvovat. Z těch nejvýznamnějších jmenujme Festival v ulicích v Ostravě, zahájení vernisáže výstavy Ostrava ve 20. století na radnici Magistrátu města Ostravy, dále koncert v rámci festivalu Hudební současnost nebo společný koncert se sborem KZTJU (Každý zpívá tak, jak umí) v opavském klubu Kupé.

V březnu 2018 natočily v ostravském studiu Českého rozhlasu písňový cyklus Kvítí (L. Janáček) v úpravě Markéty Dvořákové, který byl vysílán na stanici ČRO 3 - Vltava.

Repertoár sboru tvoří převážně autorské skladby jedné z členek ansámblu, hudební skladatelky Markéty Dvořákové a dále skladby, které zahrnují různá slohová období i stylová zaměření.

Hlavním cílem společného zpívání je, aby přinášelo potěšení nejen všem členkám souboru, ale také posluchačům.




Umělecká vedoucí: Daniela Střílková

Pochází z Karviné, kde od dětství působila ve Sborovém studiu Permoník. Její láska ke sborovému zpěvu byla tak silná, že se rozhodla pro studia sbormistrovství v kombinaci s hudební výchovou pro střední školy na Ostravské univerzitě, kde na katedře hudební výchovy studovala pod vedením prof. Lumíra Pivovarského a doc. Jana Spisara. Po ukončení magisterského studia pokračovala ve studiu v doktorském studijním programu Hudební teorie a pedagogika, který úspěšně ukončila v roce 2013.

Již v době studií se věnovala sbormistrovství aktivně, nejdříve jako zakladatelka a sbormistryně gymnaziálního sboru Voices na Gymnáziu v Karviné, poté jako sbormistryně přípravných oddělení Sborového studia Permoník na ZUŠ Bedřicha Smetany v Karviné. Od roku 2009 působí jako pedagožka na Janáčkově konzervatoři v Ostravě, externě působila i na Katedře hudební výchovy Ostravské univerzity v Ostravě a Fakultě umění tamtéž. Od roku 2013 trvale přesídlila do Ostravy a stala se sbormistryní Ostravského dětského sboru, příležitostně účinkuje se sborem Canticum Ostrava.

Dvorní skladatelka: Markéta Dvořáková

Pochází z Opavy, ale od přijetí na ostravskou konzervatoř (kde zprvu chtěla studovat herectví) patří její srdce zcela Ostravě. Na konzervatoři nakonec studovala nikoli herectví, ale skladbu a klavír. Ve studiu kompozice pokračovala na HF JAMU v Brně, nejdříve v magisterském, pak i doktorském studijním programu se zaměřením na kompozici multimediálních děl. Vždy ji bavilo propojovat hudbu s dalšími druhy umění. Napsala zatím 4 opery. Sama je autorkou Žirafí opery, smutné opery o třech obrazech na stejnojmennou báseň Jacquese Préverta, další tři opery pak zkomponovala v týmu s Ivo Medkem. Operní thriller Alice in Bed měl premiéru i několikeré uvedení v brněnské Redutě, MrTVÁ? aneb operní halucinace ve 38 scénách byla mj. uvedená i na jubilejním 50. ročníku mezinárodního uznávaného festivalu Varšavská jeseň.

Nejčerstvější, v pořadí třetí týmová opera má název Věčná slečna Bledá aneb operní nejistota pro široké masy a premiéra je plánovaná na 16. 10. 2020 v Zemanově kavárně v Brně na Josefské ulici a 16. 11. 2020 v divadelní kavárně DJM v Ostravě. Více informací na www.hausopera.cz.

Dvořáková je autorkou více než čtyř desítek instrumentálních i vokálních skladeb a řady aranží a úprav lidových písní. Je rovněž členkou skladatelských sdružení, interpretačních těles a kulturních spolků (Hudbaby, Ensemble Marijan, Sdružení Q, Tvůrčí centrum Ostrava), řadu let organizovala festival Hudební současnost, každoročně pořádá také Dílnu pro nejmladší skladatele v Hradci nad Moravicí a je členkou týmu lektorů projektu Slyšet jinak, který se zaměřuje na rozvíjení kreativity u dětí. Pravidelně zasedá v porotách skladatelské soutěže základních uměleckých škol a soutěže Múzy Ilji Hurníka.

Za své skladatelské úspěchy již získala několik ocenění: například v roce 2002 byla nominována na Cenu Alfréda Radoka v kategorii Talent roku (za Žirafí operu), v roce 2006 ji byla udělena Výroční cena OSA v kategorii "Nejúspěšnější mladý autor vážné hudby", za skladbu Prší, prší pro ženský sbor získala v roce 2018 první cenu v mezinárodní soutěži Opus ignotum.

Má tři dcery a v současné době působí na třech stupních uměleckých škol. Na ZUŠ Heleny Salichové v Polance, na Janáčkově konzervatoři v Ostravě a na HF JAMU v Brně.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky